تلفن:66391522      

کاربرد آلومینیوم

موارد مصرف و کاربرد آلومینیوم : به خاطر خواص جالب و شگفت نگیز آلومینیوم و آلیاژهاي آن، در صد سال اخیر شاهد رشد خارق العاده صنعتی بوده ایم. کاربرد آلومینیوم در صنایع مختلف به علت وجود خواص متفاوت در این فلز بسیار وسیع است. امروزه از آلومینیوم در صنایع مختلف نظیر هوا - فضا، حمل و نقل، خودروسازي، بسته بندي، ساختمانی، الکتریکی و بسیاری صنایع دیگر استفاده می شود. میزان مصرف آلومینیوم در صنایع مختلف در جدول ذکر شده است. در ادامه نقش و کاربرد آلومینیوم و آلیاژهاي آن در هر بخش جداگانه ارائه می گردد.

1 - صنایع ساختمانی : از آلومینیوم در ساخت اجزاي مختلفی نظیر در و پنجره، سقف هاي آلومینیومی داخل و خارج ساختمان، ورقه هاي روکش نماي خارج ساختمانی، سازه هاي فلزي تاسیسات دریایی و ... استفاده می شود. علت اقبال به این ماده، سبکی وزن، استحکام بالا، زیبایی، ایمنی، غیر سمی بودن و مقاومت در برابر خوردگی می باشد. قسمت عمده آلومینیوم مصرفی در ساخت در و پنجره هاي گرمابند استفاده می شود که علاوه بر سبکی وزن، سبب جلوگیري از اتلاف انرژي حرارتی و ورود صدا می شود. عمده آلیاژهاي مصرفی در این صنعت بر پایه منیزیم، سیلیسیم و منگنز می باشند.

2 - صنایع هوا - فضا : مواد مورد استفاده در این صنعت بایستی سبک، مقاوم، بادوام و داراي هزینه اي مقبول باشند. لذا از آغاز کشف آلیاژهاي مقاوم آلومینیومی، این عنصر به فلز اصلی در این صنعت تبدیل شده، امروزه از این فلز در حجم وسیعی در این صنعت استفاده می شود.

3 - صنایع خودروسازي : امروزه سه هدف در صنایع خودروسازي دنبال می شود: الف. کاهش وزن دستگاه جهت صرفه جویی در مصرف انرژي و کاهش آلودگی محیط زیست: به ازاي هر 10 درصد کاهش وزن خودرو، میزان مصرف سوخت 5.5 درصد کاهش می یابد. ب. تضمین کلیه استانداردهاي ایمنی با استفاده از موادي با استحکام بالا ج. تسهیل فرآیندهاي ساخت و کاهش هزینه هاي تولید. از آنجایی که آلیاژهاي آلومینیومی هر 3 هدف بالا را برآورده می کنند، تحقیقات زیادي در زمینه جایگزینی آلومینیوم به جاي فولاد در جریان است. به طوریکه امروزه درصد بسیار بالایی از سازه هاي دریایی (کشتیها، زیردریاییها)، واگن ها، اتوبوسها و خودروها از آلومینیوم ساخته میشوند. آلومینیوم در خودرو به دو صورت قطعات ریختگی (موتور و اجزاي آن، چرخ ها، سیستم تعلیق، سیستم فرمان) و قطعات اکسترود شده (شاسی و بدنه و ...) مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه استفاده از آلومینیوم در صنایع ریلی سبب کاهشوزن واگن ها و افزایش سرعت حرکت قطارها شده است.

4 -  صنایع بسته بندي و غذایی : خواصی چون غیر سمی بودن، مقاومت به خوردگی عالی، نفوذناپذیر بودن در مقابل نور، اکسیژن، رطوبت و آلودگی ها، شکل پذیري بسیار عالی، انتقال حرارت بالا و بازیافات راحت سبب استفاده وسیع این ماده در صنایع غذایی و بسته بندي شده است. از این فلز در تولید انواع قوطی هاي نوشیدنی، ظروف پخت و پز، ظروف و وسایل نگهداري و بسته بندي مواد غذایی، شیمیایی و دارویی استفاده می شود.

کاربرد آلومینیوم

5 - سایر صنایع : آلومینیوم به علت دارا بودن وزن سبک و انتقال بالاي الکتریسیته، به عناون جایگزین مناسب مس در صنعت انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرد. ضمنا به علت خاصیت انتقال حرارت مناسب به همراه سبکی بالا، از این فلز در ساخت مبدل هاي حرارت، مخازن تهویه، راکتورها و ... استفاده می شود. به هر حال بدون آلومینیوم ساخت وسایلی نظیر هواپیما و ماهواره امکان پذیر نبود. استفاده از آلومینیوم سبب سبکی، نصب سریعتر و اقتصادي تر سازه ها و مقاومت در برابر خوردگی می باشد. به علت وزن کم قطعات آلومینیومی انجام عملیات ماشینکاري بر روي این قطعات با سرعت بسیار بالاتري صورت می گیرد که سبب کاهش چشمگیر زمان و هزینه تولید قطعات شده است. استفاده از آلومینیوم در سازه ها، عمر آنها را تقریبا نامحدود کرده و شکل ها و رنگ هاي متفاوت عرضه شده، تنوع زیادي به طراحی ها افزوده است. استفاده از پروفیل ها و ورق هاي آلومینیومی عایق شده در درب ها، پنجره ها و نماي ساختمان ها سبب صرفه جویی بسیاري در مصرف انرژي شده است. با توجه به اینکه قسمت عمده ( 26 درصد) آلیاژهاي آلومینیوم مصرفی، آلیاژهاي مورد استفاده در صنعت حمل و نقل می باشند، با توجه به مزیت رقابتی ایران در زمینه تولید قطعات خودرو، محصول مورد نظر براي تولید، آلیاژهاي آلومینیوم از نوع ریختگی می باشد. آلیاژهایی که بیشترین مصرف را در این زمینه دارند، عبارتند از: آلیاژهاي A356 , A413 , A380

 

بازدید 3017 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما:

آدرس: تهران جاده قدیم کرج کیلومتر 4 مجتمع تجاری پارس امیر پلاک 28

تلفن: 66391522-021 - 66391523-021

همراه: 5286459-0912

فکس: 66799092-021

نقشه:

JoomShaper

طراحی و توسعه: وب نگاران پارسه

هاستینگ: ناب سرور